המתווה לצמצום חשבוניות פיקטיביות – מה זה אומר?

בהובלת בצלאל סמוטריץ' ומנהל רשות המיסים, ערן יעקב, ועדת הכספים אישרה במאי 2023 בקריאה שנייה ושלישית את המתווה לצמצום חשבוניות פיקטיביות. כיצד זה עובד, האם אנחנו אמורים לדאוג ממשהו, ומה זה אומר בפועל? – הנה כמה היבטים של הנושא.

בשנים האחרונות בישראל, ארגוני פשע לא מעטים הצליחו ועדיין מצליחים לחדור למגזר העסקי, לעיתים אפילו באמצעות עסקים שעל פניו נחשבים לגיטימיים. בתוך כך, נוצר כאן בישראל עולם שלם של חשבוניות פיקטיביות אשר כל מטרתן היא – להשיג ניכויי מס לשם גריפת רווחים. בפועל, המתווה לצמצום חשבוניות פיקטיביות יתבצע בצורה הבאה:

  • הקצאת מספרי אישור לחשבוניות במועד ההוצאה שלהן.
  • לפני כל עסקה בסכום של למעלה מ-25,000 ₪, יידרש אישור של רשות המיסים.

צמצום חשבוניות פיקטיביות והגברת הבקרה של רשות המיסים

חוששים מפני המתווה? לא בטוח שיש צורך. יגיד מה שיגיד כל אחד מאיתנו על ניסיונות ההפיכה המשפטית לאחרונה, בנושע הפשיעה הכלכלית בארץ חובה לטפל. אנחנו לא בהכרח טוענים שהדרך לטפל בפשיעה הכלכלית היא ע"י אותו חוק 25,000 ₪, אבל דעתנו בכנסת לא נספרת.

בכל אופן, כחלק מהרצון לתקן עוולות ופשיעות כלכליות המתבצעות בהיקפים של מיליארדים של שקלים, ועדת הכספים אישרה בחודש מאי 2023 חוק הפעלת ביקורת על עסקאות הגבוהות מ-25,000 ₪. זאת, בעזרת מערכת בקרה דיגיטלית אשר מאפשרת לרשות המיסים לבחון מקרוב עסקאות שונות.

מתווה יורד על פני 5 שנים – מה זה אומר?

מצד אחד, זהו חוק שבהחלט נחשב שנוי במחלוקת, כי בסופו של דבר אף אחד לא רוצה למצוא את עצמו תחת זכוכית המגדלת של המדינה ורשות המיסים. מצד שני, עבור אנשים שפועלים ומתנהלים באופנים חוקיים, אין שום סיבה לדאגה. חשוב לציין, המתווה אשר אושר ע"י ועדת הכספים הינו מתווה יורד על פני 5 שנים.

מה זה אומר? זה אומר שבפועל, ב-1 בינואר 2028 הסכום המצריך הקצאת מספר חשבונית יעמוד על 5,000 שקל בלבד. עם זאת, בראשית היישום של התוכנית, תחול חובה להקצות מספר ייחודי לחשבוניות בסכומים שנקבעו (מעל 25,000 ₪). במילים אחרות, חשבונית מס ללא אישור הקצאה, הינה חשבונית מס שלא תותר בניכוי מס של תשומות.

מה המתווה אומר על עתיד העסקאות בין עסקים?

בעתיד, כלומר לאחר תקופה של מעבר האורכת כשנה ועד שנתיים בד"כ, לאחר תום תקופת מעבר בת שנה עד שנתיים (פיילוט), מנהל רשות המיסים יהיה רשאי, לסרב לבקשה להקצות מספר ייחודי לחשבוניות. זאת, באישור ועדת הכספים ושר האוצר ובכפוף לשיקולים המצוינים בחוק.

בסופו של יום, המתווה של סמוטריץ' וערן יעקב נועד למנוע את קיזוז מס התשומות בגין חשבוניות פיקטיביות, מה שגורם נזק בהיקפים של כמיליארד שקלים לקופת המדינה. לסיכומו של עניין, בואו נסכם שמי שצריך לדאוג – דואג באופן קבע. כל עוד תתנהלו נכון ובצורה תקינה ומסודרת, תוכלו לחיות לצד המתווה ולקבל אישורי הקצאה לעסקאות שלכם.