החתול שורט – מה עושים

אחת התכונות המפורסמות של החתול היא היכולת לשלוף ציפורנים ובמכת יד מהירה לשרוט. שריטה חזקה של חתול היא אינה דבר נעים, ואם היא לכיוון העין היא יכולה להיות מסוכנת. אך לא כל שריטה של חתול היא למטרות התגוננות.

חשוב להבין למה חתול שורט. מבחינה אבולוציונית הציפורנים הן דבר חשוב מאוד עבור החתול. הוא משתמש בהן לאחוז ולטפס, ולהכניע את הטרף שלו. כמו כן באמצעות שריטת עצים, החתול מסמן טריטוריה בציפורניו. אז אמנם החתול שלכם מכניע טרף בקערת האוכל היבש, אך האינסטינקט עדיין קיים. כמו כן הבית שלכם הוא הטריטוריה של החתול. לפעמים הוא גם נוהג לטפס על כל מיני חפצים בבית באמצעות ציפורניו. כך שהציפורנים של החתול הן דבר שימושי מאוד עבורו. ואם הוא ירגיש מותקף, זהו אמצעי ההתגוננות של החתול.

ועל מנת לשמור את הציפורניים בגודל הנכון, ותמיד חדות, הוא צריך לשייף אותן. הוא לא עושה זאת באמצעות מספריים ופצירה, אלא באמצעות שריטת חפצים. שריטות הן לא בהכרח אקט של תוקפנות, הן יכולות גם להתרחש במהלך משחק.

כאשר החתול שורט רהיטים

ישנם מקרים בהם החתול לא מפסיק לשרוט רהיטים. על מנת להתמודד עם זה יש לחנך את החתול. מכיוון שהחתול מקשר בין השריטה לבין התגובה שלכם, ניתן לחנך אותו להפסיק לעשות זאת. זה רק דורש סבלנות והתמדה.
בכל פעם שהחתול שורט יש להעניש אותו. חס וחלילה איננו אומרים שיש להרביץ לחתול. אך בהחלט צריך להעניש אותו באמצעות גירוי היוצר אי נעימות עבור החתול. זהו יכול להיות רעש חזק, כמו חבטה של חפץ על הרצפה, או התזת מים באמצעות שפריצר. המים לא פוגעים בחתול, וגם לא ממש מרטיבים אותו, אבל בכל זאת נתז המים אינו נעים לו. חשוב גם לעשות זאת מייד כאשר החתול שורט, על מנת שיקשר בין הפעולה לעונש.

הדבר השני שצריך לעשות זה לספק לחתול חפץ שאותו מותר לשרוט. כפי שהסברנו לחתול יש צורך ביולוגי לשרוט, ולכן יש צורך בעמוד שריטה המיועד למטרה זו. אל תשברו את הראש, ניתן לפנות לחנות חיות ואביזרים מומלצת במודיעין ולמצוא שם עמוד שריטה המיועד במיוחד למטרה זו.

הדבר השלישי שצריך לעשות זה להעניק לחתול חיזוק חיובי כאשר הוא שורט את עמוד השריטה. תוכלו להשתמש בחטיף טעים בכל פעם שתראו את החתול שורט את החפץ שהקצתם למטרה זו. השילוב של שלושת הדברים הללו בסופו של דבר ילמד את החתול לא לשרוט רהיטים. לא תצטרכו לנצח לשבת על הספה עם שפריצר בהישג יד ושקית חטיפים מהצד השני.

אם יש צורך בעזרה נוספת, כמו למשל כאשר החתול מגלה אובססיה לחפץ מסוים, ניתן להשתמש בתרסיס דוחה חתולים. את כל האביזרים הללו תוכלו להשיג בחנות חיות ואביזרים מומלצת במודיעין. שם תוכלו לקבל גם עזרה וייעוץ לגבי תיקון התנהגות החתול.